Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formularze egzaminu nie zdały i ciążą adwokatom

08 sierpnia 2024 | Prawo co dnia | Szymon Cydzik Agata Łukaszewicz

Sformalizowane uzasadnienia orzeczeń sądów utrudniają ich zrozumienie oraz polemikę z nimi.

W kwietniu posłowie Polski 2050 wnieśli projekt zmian w kodeksie postępowania karnego, który ma usunąć art. 99a. Przepis ten nakazuje, żeby uzasadnienia wyroku sądu pierwszej instancji były sporządzane na formularzu według wzoru ustalonego w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości. Wprowadzony został w 2019 r. i od początku budził krytykę wielu prawników. O jego zniesienie zabiegała wielokrotnie NRA, pisząc liczne petycje w tej sprawie.

W czerwcu projekt trafił pod obrady Sejmu, a w zeszłym tygodniu postulat poparł RPO. Marcin Wiącek stwierdził, że orzeczenia na formularzach mogą naruszać prawo do obrony oraz prawo do sądu, gdyż utrudniają skorzystanie ze środka zaskarżenia.

Formularze do kosza

– Ja teraz będę sądził sprawę o zabójstwo i będę pisał uzasadnienie w sposób tradycyjny, tak jak mnie nauczono na aplikacji. Jak przez lata pisałem – mówi Piotr Gąciarek, sędzia SO w Warszawie. – Pominę formularz, bo prawo do sądu, w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12945

Wydanie: 12945

Spis treści
Zamów abonament